Home / Filistin / Batı Şeria / El Fetih - Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) / ATEŞKES Anlaşmasına ABBAS Yönetimi Engel Oldu

ATEŞKES Anlaşmasına ABBAS Yönetimi Engel Oldu

Filistin’de faaliyet gösteren İslami Cihad Hareketi Siyasi Birimi üyesi Nafiz Azzam, ateşkes görüşmelerinin kesilmediğini, Kahire’nin çözümsüz tüm Filistin dosyalarının çözüme kavuşturulmasında ısrarcı olduğunu söyledi. 

Azzam, yerel El-İstiklal gazetesinde yayınlanan röportajında, Filistinli grupların ateşkese çok yaklaştıklarını fakat Filistin Yönetimi’nin engel çıkardığını ifade etti.

“Kurban Bayramı’ndan önce halkımızın sıkıntılarını bir ölçüde giderecek ateşkesin sağlanmasına çok yaklaşmıştık” diyen Azzam, anlaşmanın imzalanamamasından Filistin Yönetimi’nin sorumlu olduğunu belirtti.

Filistin Yönetimi’nin ateşkes anlaşmasının imzalanmasına engel olduğunu kaydeden Azzam, engellemeye gerekçe olarak ileri sürülen şeylerin kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Filistin Yönetimi’nin Kahire’deki görüşmelere başkanlık etme ve uzlaşının ateşkesten önce sağlanması gibi şekil yönünden itirazları olduğunu bildiren Azzam, uzlaşı sağlanana kadar Filistin’de durumun mevcut haliyle kalmasının kabul edilemeyeceğini belirtti.

Azzam, siyasi bedeli olmadığı sürece ateşkes fırsatının Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukayı kırmak için değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.