ARJANTİN’e İsrail İle “MAÇ YAPMA” Çağrısı

Protestocular elçilik binası önünde “İşgale ve insan haklarını ihlal eden spora hayır” yazılı bir pankart açtı.

Eylemin ardından Roma ve Lazio’daki Filistinliler Topluluğu Başkanı Yusuf Selman ve Filistinli Tutuklularla Dostluk Derneği İtalya Başkanı Bassam Salih, Arjantin’in Roma Büyükelçiliğine, “İsrail’le işgal altındaki Filistin topraklarında yapılacak maçın iptali” talebiyle bir mektup iletti.

Arjantin’e Filistin davasına ve iki devletli çözüm sürecine verdiği destek için teşekkür edilen mektupta, şu ifadelere yer verildi:

“İsrail’in Filistin topraklarında kuruluşunun 70. yılını kutlamak için 9 Haziran’da Doğu Kudüs’te düzenlenecek Arjantin-İsrail futbol maçı kararını kınadığımızı belirterek maçın iptal edilmesini talep ediyoruz. Çünkü bu maç, Filistinlilere karşı haksız bir eylem olacak.

“Bu maç, İsrail’in sporu siyasileştirerek ‘Kudüs’ü İsrail’in başkenti’ olarak kabul ettirmeye, durumu normalleştirmeye çalıştığı aldatmacalarından biri ki bu da bütün Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına, uluslararası hukuka ve Filistin halkının yasal haklarına aykırı.”

Sporun siyasetten ayrı tutulması ve dostluk ile dayanışma aracı olması gerektiğinin altının çizildiği mektupta, “Spor saldırı, işgal ve sömürgeleştirmeyi meşrulaştırmamalı.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Mektupta ayrıca işgal altındaki Filistin topraklarında 6 İsrailli futbol kulübü bulunduğu ve bunların uluslararası kanun ve FIFA kurallarını ihlal ettiği de vurgulandı.