ARAP-İSRAİL Ortaklığı Tüm Bölge İçin FELAKET!

Kahire Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim üyesi Muhammed Hasan, Mısır Arabi 21 haber ajansına verdiği röportajda şunları söyledi: Trump’ın peşinde olduğu Arap – İsrail Koalisyonu tüm bölge için büyük bir felaket sayılıyor. İsrail bir gün dahi Araplar ile işbirliği yapamaz zira Arapları arkadan hançerliyor ve onları kıyamete kadar düşmanı biliyor.

Hasan, Arap ülkeleri ile İsrail arasındaki ilişkileri normalleştirme sürecinin son dönemleri hakkında şunları kaydetti: Tüm bu adımların perde arkasında Washington var. Washington, Arapları Tel Aviv ile ilişkileri normalleştirmeye yöneltip iki taraf arasında İsrail’in istediği gibi Filistin’in kurulmasını anlaşmalardan tamamen sildirecek şekilde tam bir ilişki oluşturmaya çalışıyor.

Kahire Üniversitesi Öğretim Üyesi, Suudi Arabistan ve BAE liderleri Muhammed Bin Selman ve Muhammed Bin Zayid’i Trump’ın bölgedeki işlerini yapan şahıslar olarak değerlendiriyor. Bu iki lider, Washington’un onlara verdiği desteği kesmemesi için Trump’ın emirlerini özenle yerine getiriyorlar. Trump, geçtiğimiz aylarda bunu onlara hatırlattı. Eğer Amerika Körfez ülkelerine sağladığı desteği keserse birkaç gün içinde düşerler.

Hasan, İran’ın gelecek ay Amerika’nın düzenleyeceği Polonya Konferansına vereceği muhtemel cevapla ilgili de şunları kaydetti: İran sinirlendi ancak bu hareketlere ne zaman ve nasıl cevap vereceğini biliyor. İran ekonomik ve askeri politikaları açısından güçlü bir ülkedir ve hiçbir Arap Hareketi ve Koalisyonu bölgede gerçek manada oluşacak bir savaşta İran karşısında direnemez.

Muhammed Hasan şu öngörülerde bulundu: Amerika, bölgede ve uluslararası arenada dengeleri değiştirecek girişimlerde bulunamaz.  Dış politikada İran aleyhine gerçek bir düşman yaratamaz.

Hasan, sözlerine son olarak şunları ekledi: Trump’ın istediği gibi Arap bakan ve liderlerin İsrail Başbakanı Netanyahu ile aynı masanın etrafında toplanma ihtimali var. Bu konu İsrail için siyasi başarı ve Filistin davası için ağır bir darbe sayılacaktır.