ARAP Birliği Toplandı: Muhtemel Sonuç KINAMA!

Arap Birliği, bölgede yaşanan sıra dışı gelişmeler nedeniyle zaman zaman olağanüstü toplanıyor.

Bu olağanüstü toplantılardan biri de İsrail yönetiminin Filistinlilere yönelik ihlallerini ele almak üzere Filistin’in talebi doğrultusunda bugün yapılıyor. Sabah saatlerinde başlayan daimi temsilciler seviyesindeki toplantıya Suudi Arabistan başkanlık ediyor.

Toplantıda, Filistin Toprak Günü’nün 42. yılı münasebetiyle geçen cuma günü “Büyük Dönüş Yürüyüşü” adı altında başlayan barışçıl gösteriler ve eylemlerde 18 Filistinliyi şehit eden İsrail askerlerinin işlediği suçların ele alınması bekleniyor.

Bu zamana kadar işgalci İsrail’e karşı kınamadan öte her hangi bir ciddi karar alma ve uygulama noktasında başarılı olamayan Arap Birliği’nin, bugünkü toplantıda da Tel Aviv’i endişelendirecek bir yaptırım kararı alması beklenmiyor.

Birliğin, dışişleri bakanları değil de temsilciler seviyesinde toplanıyor olması bile haddi zatında alınacak kararın kınamadan öteye gitmeyeceğini gösteren en önemli gösterge olarak görülüyor.

Mısırlı gözlemciler ve akademisyenlerin genel kanaatine göre Arap Birliği’nin İsrail’e karşı uluslararası arenada ses getirecek bir karar alması öngörülmüyor.