ARAP Birliğinden KUDÜS İçin 15 Maddelik EYLEM PLANI

Toplantıda on beş maddelik bir eylem planı üzerinde durulduğu ifade edildi.

Şimdi herkes ABD’nin büyükelçiliğini nakletmesinden önce söze gelir hiçbir adım atmayan Arap Birliği teşkilatına üye ülkelerin söz konusu on beş maddelik eylem planını uygulamaya geçirme konusunda ne kadar gerçekçi ve samimi davranacağını merak ediyor.

Arap Birliği’nin eylem planında yer alan maddelerin iki konu üzerinde yoğunlaştığı bunların birinin ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması diğerinin de işgal rejiminin katliamlarını durdurma konusu olduğu ifade edildi.

Maddelerden birinde ABD’nin izinden giderek büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan ülkelerle ilişkilerin kesilmesi veya seviyesinin düşürülmesi öneriliyor.

Ancak bu işte başı çeken ABD’ye karşı diplomatik bir baskıya başvurulması önerisinde bulunulmuyor ve Arap Rejimlerinin bu konudaki somut adımları merakla bekleniyor.

Bu konuda sadece ABD’nin kararının kabul edilmediğinin yeniden vurgulanması ve büyükelçiliğin işgal devletinin kuruluşunun ilan edilmesinin (Nekbe’nin) yıldönümünde nakledilmesinin Filistin halkına karşı düşmanca bir tavır olduğunun, Arap, Müslüman ve Hıristiyan toplumların duygularının tahrik edilmesi anlamına geldiğinin vurgulanması teklif ediliyor.

İşgal rejiminin cinayetleri konusunda da Filistin Yönetimi’nden bu cinayetleri Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taşıması isteniyor.