ARAP Birliği, FİLİSTİN ve SURİYE Gündemiyle Toplandı

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Mısır’ın başkenti Kahire’de bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, “Bölgenin istikrarı, Filistin meselesine adil ve kapsayıcı bir çözüm getirilmesinden geçmektedir” dedi.

Arap dışişleri bakanları toplantısının 151. turu dün Kahire’deki Arap Birliği Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Amerikan yönetimi tarafından iki yıl önce hazırlanan Ortadoğu barış planından olumlu bir sonuç alınamadığını tam tersine Filistinliler aleyhindeki karar ve uygulamaların arttığını söyledi.

Ebu Gayt, “Filistin meselesi önceliğimizdir. Bölgenin istikrarı, Filistin meselesine adil ve kapsayıcı bir çözüm getirilmesinden geçmektedir. Bu da ancak başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması ve Filistin topraklarındaki işgalin sona ermesiyle sağlanabilir. Filistin topraklarındaki gelişmeleri dikkatli bir şekilde endişe ile izliyoruz” ifadelerini kullandı.

Mart ayı sonunda Tunus’ta yapılacak Arap Birliği Zirvesi’ne de değinen Ebu Gayt, zirvede liderlerin Arap ülkelerinin içinde bulunduğu krizleri çözecek bir yol açmaları temennisinde bulundu.

Toplantıda Ebu Gayt’ın ardından Filistin, Cezayir, Somali, Libya ve Cibuti dışişleri bakanları da birer konuşma yaptı. Bakanlar konuşmalarında Filistin meselesinin yanı sıra Suriye, Yemen ve Libya krizlerini de değerlendirdi.

Öte yandan, toplantıda konuşma yapan diğer bir isim olan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri de, Suriye krizine son verilmesi gerektiğini belirtti.

Şükri, Suriye konusunda ise “Bu ülkedeki krize artık son verme zamanı geldi” açıklamasında bulundu.

Toplantı, Tunus’ta yapılacak Arap Birliği Zirvesi öncesinde hazırlık olarak değerlendiriyor.