ARAP Birliği ve BM’den İSRAİL – Golan Açıklaması!

Birleşmiş Milletler’den (BM), ABD Başkanı Donald Trump’ın “İsrail’in, işgal ettiği Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanıma zamanının geldiği” yönündeki açıklamasına tepki gösterildi.

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, Trump’ın açıklamasına ilişkin,  ”Bu konudaki bütün BM kararlarının arkasındayız.” dedi. 

BM Güvenlik Konseyi’nin 1981 yılında aldığı 497 sayılı karar, ırkçı İsrail’in Golan Tepeleri’ni işgaline karşı çıkıyor ve kararda ”İsrail’in işgal altındaki Golan Tepeleri’nde kendi kanunlarını, yargısını ve idaresini uygulama kararı hükümsüzdür ve uluslararası hukuki geçerliliği yoktur.” deniliyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından “52 yılın ardından ABD için İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi.” açıklaması yapmıştı.

Bu arada Arap Birliği genel sekreteri de Trump’ın Golan Tepelerinin hakimiyeti konusunda yaptığı açıklamaya tepki göstererek, Golan Tepeleri’nin İsrail’in işgalinde olmasının uluslararası kanunların ayaklar altına alması olduğunu bildirdi ve Trump’ın açıklamasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Terör rejimi İsrail, Suriye’ye ait Golan Tepeleri’ni 1967’den bu yana işgal altında tutuyor.