ARAKİB Köyünde Önce Yıkım Sonra PARA Cezası…

1948’de işgal edilen Filistin topraklarında yer alan Bi’r Es-Seb’a kentindeki işgal rejimi Merkez Mahkemesi, El-Arakib köyü lideri Şeyh Sayyah Et-Turi ve diğer köy sakinlerine gelecekte arazilerini boşaltmadıkları her gün için yüzlerce şikel para cezası verme kararı aldı.

İşgal yönetiminin Şeyh Sayyah Et-Turi’yi ve köy sakinlerini devlet arazilerini işgal etmek ve uyarılara rağmen köyü boşaltmamakla suçladığı kaydedildi.

Mahkemenin kararında, işgal güçlerinin köyü boşaltma girişimini engelleyecek herkese köyde kaldıkları her gün için para cezası verileceği belirtildi.

İşgal rejimi savcılığının mahkemeden Et-Turi ve diğerlerine köyü terk etmemekte direndikleri her gün için para cezası verilmesini talep ettiği ifade edildi.

El-Arakib köyü sakinlerinin köyde bulunmalarının yasaya aykırı olduğunu iddia eden savcılık, para cezası uygulamasının Et-Turi ve diğerleri köyü boşaltıncaya kadar devam etmesini istedi.

En-Nakab bölgesindeki köyü 1988’den bu yana hedef alan işgal yönetiminin yıkımlara rağmen köy sakinlerini göçe zorlamakta başarısız olduğu için böyle bir yola başvurduğuna dikkat çekildi.

Mahkemenin kararında köy sakinlerine her gün için 150 ila 1000 şikel arasında değişen para cezaları verileceği açıklandı.

69 yaşındaki Sayyah Et-Turi, işgal mahkemesinin verdiği 10 aylık hapis cezasını çekmek üzere 25 Aralık’ta Er-Ramle Cezaevi’ne girdi.