Arabistan’daki Filistinli Esirler Unutuluyor

Suudi Arabistan’daki Ürdünlü Siyasi Tutuklular Komitesi Başkanı Hıdır el-Meşayih, ülkedeki Filistinli ve Ürdünlü esirlerin konusunun gündemden düştüğü ve bu gidişle tamamen unutulacağı uyarısında bulundu.

el-Meşayih, Ürdünlü ve Filistinli ailelerin, Suudi Arabistan’da tutuklu bulunan Filistinli yakınları hakkında en ufak bir bilgi alamadıklarını, sadece bazı esirlerle telefon görüşmesinin yapılmasına izin verildiğini ve söz konusu görüşmelerin de birkaç dakikayı geçemeyen kısa aramalardan ibaret olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan zindanlarında bulunan tutuklular arasında Ürdünlü vatandaşların da olduğunu hatırlatan el-Meşayih, Ürdün devletinin, esirlerin serbest bırakılması için atılması gereken resmi adımları atmadığına dikkat çekti.

Diğer taraftan Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Suudi Arabistan’da tutuklu Filistinlilerin sağlığından endişe duyduğunu belirterek, serbest bırakılmalarını istemişti.

Hamas hareketi, Suudi Arabistan’la ilişkileri yönetmekle sorumlu ve 20 yıldır bu görevi yürüten, örgütün lider kadrosundan Muhammed el-Hudari ve oğlunun 4 Nisan 2019’da tutuklandığını duyurmuştu.

Merkezi Cenevre’de bulunan Avro-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi de 6 Eylül 2019’da yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’ın aralarında Hudari’nin de bulunduğu 60 Filistinliyi gerekçesiz gözaltında tuttuğuna dair bilgiler vermişti.