ARABİSTAN’da Filistinlilere Yönelik Tutuklama Furyası

Suudi Arabistanlı muhalif bir akademisyen Suudi Arabistan’da oturan Filistinlilere yönelik yeni bir tutuklama kampanyasının başlatıldığını gündeme getirdi.

Suudi Arabistanlı akademisyen Said ibnu Nasır El-Ğamidi sosyal medya sitelerinden twitter’de yayınladığı bir mesajda Suudi Arabistan’da ikamet eden Filistinlilere yönelik yeni bir tutuklama kampanyasının yürütüldüğünü bu çerçevede son dönemde gerçekleştirilen tutuklamalarda 60 Filistinlinin tutuklandığını dile getirdi.

Suudi Arabistanlı muhalif akademisyen bu tutuklamaların daha da genişlemesi ihtimalinin bulunduğunu ve Suudi Arabistan’da ikamet eden Mısırlıları da kapsayacağını belirtti.

El-Ğamidi geçtiğimiz Nisan ayında da Suudi Arabistan yönetiminin Suudi Arabistan’da ikamet eden Filistinlilere yönelik geniş bir tutuklama kampanyası yürüttüğünü, onların ülke dışına seyahat etmelerini engellediğini, banka hesaplarını dondurduğunu ve kurumlarının çalışmasını engellediğini yazmıştı.

Tutuklamaların gerekçesinin Filistin davasına ilgi gösterilmesi, Kudüs ve Gazze davalarına önem verilmesi ve Hamas’a destek olduğunu belirtmişti.

Verilen bilgiye göre Suudi Arabistan güvenliği Mart ayının başında güvenlik gerekçeleriyle 50 kişinin tutuklandığını, bunlardan 30 kişinin ülke vatandaşı, 6 kişinin Filistinli 3 kişinin de Ürdünlü olduğunu açıklamıştı.