ARABİSTAN Veliaht Prensi: İSRAİL İle Ortak Çıkarlarımız Çok

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın Amerika Birleşik Devletleri ziyareti devam ediyor. Muhammed Bin Selman, New York Times,  Time dergisi ve Wall Street Journal’den sonra şimdide The Atlantic dergisine röportaj verdi.

Filistin topraklarında herkesin barış içerisinde yaşama hakkının olduğunu söyleyen Veliaht Muhammed Bin Selman, “İsrail’le ortak çıkarlarımız çok” dedi.

Muhammed Bin Selman röportajında şu ifadelere yer verdi: “İsrail’le ortak çıkarlarımız çok. Bölgede barışa ulaşılabilirse İsrail’le Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkeler, Ürdün ve Mısır  arasında birçok ilgi alanı oluşacak.”

İsrail’in büyüklüğüne oranla büyük bir ekonomisinin olduğunu söyleyen Muhammed Bin Selman, İsrail’in ekonomisinin büyüdüğünü ve Suudi Arabistan ile İsrail’in  birçok ortak ilgi alanının olduğunu belirtti.

Muhammed Bin Selman, Kudüs’ün geleceğiyle ilgili endişelerden ise “dini korkular” olarak bahsetti.

İsrail’in Gazze Sınırı’nda gerçekleştirdiği katliama hiç değinmeyen Muhammed Bin Selman iki devletli çözüme işaret ederek, Filistinlilerin kendi topraklarında devlet kurma haklarının olduğunu belirtti.

Muhammed Bin Selman, geçtiğimiz hafta Wall Street Journal gazetesi verdiği demeçte İran’la 10-15 yıl içerisinde savaşabileceklerini söylemiş, bu ifadeler uluslararası kamuoyunda çok tartışılmıştı.

Muhammed Bin  Selman’ın ifadelerine İran sert bir dille yanıt vermişti.