Home / İslam Ülkeleri / ARABİSTAN Veliahdının ABD’de Yoğun SİYONİST DİPLOMASİSİ

ARABİSTAN Veliahdının ABD’de Yoğun SİYONİST DİPLOMASİSİ

Arabistan Veliahdi Muhammed Bin Selman geçtiğimiz 20 Mart 2018 tarihinde ABD başkanı Trump da dahil Amerikalı yetkililerle görüşmelerde bulunmak için bu ülkeye iki haftalık bir ziyarette bulunmuştu.

Muhammed Bin Selman Amerika’da, Siyonist İsrail rejiminin Filistin topraklarında kurduğu yasadışı yerleşim yerlerini finanse eden ve BDS ile mücadelenin öncülüğünü yapan AIPAC, ADL ve Kuzey Amerika Yahudi Federasyonu JFNA’nın yetkilileriyle görüştü.

İsrail televizyonu, Muhammed bin Selman’ın Amerika ve İsrail’e iyi hizmetlerinin devamında New York kentinde Amerikalı Yahudi örgütleri liderleri ile ortak bir toplantı düzenlediğini ve bu toplantıda Filistin meselesinin Arabistan yönetimi ve kamu oyunun öncelikli gündemi olmadığını resmen ilan ettiğini bildirdi.

Dünyanın en önde gelen Siyonist kuruluşlarda AIPAC, ADL ve JFNA; Filistinlilerin haklarını savunan ve topraklarından sürülen Filistinlilerin geri dönüşünü sağlamak için çalışan BDS hareketini uzun zamandır hedef tahtasına oturttu.

ABD’de BDS ile mücadele yasası olarak bilinen İsrail’i boykot etmeyi yasaklayan yasanın arkasında da Muhammed Bin Selman’ın görüştüğü Siyonist kuruluşların olduğu biliniyor.

Siyonist Örgüt JFNA, 2012-2015 yılları arasında Filistin topraklarında inşa edilen gayrı hukuki Yahudi yerleşimlerine 6 milyon dolar bağışta bulunmuştu.

JFNA, ayrıca 1967 sınırlarını ifade eden Yeşil Hat üzerinde yapılan Yahudi yerleşimlerine özel bir önem vermekte ve desteklemektedir.

JFNA’nın bir diğer faaliyeti ise, Filistinlilere şiddet uyguladığından dolayı yargılanan ve bu nedenden dolayı hüküm giymiş Yahudilerin ailelerine yardım ediyor.

Muhammed Bin Selman’ın Amerika ziyaretini ve temaslarını El Cezire’ye değerlendiren Katar Üniversitesi Körfez Araştırmaları Programı Direktörü Mahcub Zuveyri, Muhammed Bin Selman’ın Amerika’da Suud Krallığının yeni yüzünü temsil ettiğini göstermeyi amaçladığını belirterek, Bin Selman’ın esnek ve değişime istekli bir halkla ilişkiler kampanyası yürütmeye çalıştığını söyledi.

Muhammed Bin Selman’ın Siyonist liderlerle görüşmesini değerlendiren Zuveyri, Bin Selman’ın Amerika’nın İsrail – Filistin planlarını ve ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını desteklediğini göstermeye çalıştığını ifade etti.

Yüzyılın anlaşmasının içerisinden sadece Filistin ve İsrail’le ilgili Amerika’nın çözüm önerisini kapsayan bir plan çıkmayabileceğini ifade eden Zuveyri, yüzyılın anlaşmasının içerisinden Suudi Arabistan ile İsrail normalleşmesinin çıkmasının da ihtimal dahilinde olduğunu belirtti.