Arabistan ve Bahreyn, Hava Sahasını İsrail’e Açtı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Başdanışmanı ve damadı Jared Kushner, Suudi Arabistan ve Bahreyn’in hava sahalarını İsrail ile BAE arasındaki uçuşların yanı sıra İsrail’in doğuya yapacağı tüm uçuşlar için açtığını duyurdu.

Arap ülkeleri ile İsrail’in aralarındaki eski husumetten vazgeçip barış yolunda ilerlediğini dile getiren Kushner, ayrıca Suudi Arabistan’ın hava sahasını açma kararından övgüyle bahsederek, bu kararın insanlara çok zaman kazandıracağını ve 72 yıldır var olan bir engeli yıkacağını belirtti.

Suudi Arabistan’dan sonra Bahreyn’in de aynı adımı attığını belirten Kushner, atılan bu adımlar ile farklı ülkeler arasındaki seyahat süresinin kısalacağını ifade etti.

Trump’ın damadı Kushner yaptığı açıklamada, Arap dünyası ve İslam dünyasından Mescidi Aksa’da namaz kılmak ve İsrail’deki turistik yerleri ziyaret etmek isteyenlerin, atılan bu adımlardan dolayı büyük bir heyecan yaşadığını iddia etti.

Diğer yandan, İsrail’in Jerusalem Post gazetesi, bugün (10 Eylül Perşembe) verdiği haberde, Kushner’in beş gün önce İsrail ile BAE arasında 15 Eylül’de imzalanacak bir anlaşma töreni hakkında basına bilgi verdiğini söyledi.

Suudi Arabistan, diplomatik ilişkileri bulunmadığı için İsrail’e ait uçakların hava sahasını kullanmasına izin vermiyordu. İsrailli heyet, BAE temaslarının ardından Tel Aviv’e dönerken de Suudi Arabistan hava sahasını kullanmıştı.