Arabistan-Ürdün-Mısır Üçlüsü İSRAİL İle Görüşecek

Korsan İsrail, Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün ile birlikte bölgesel konuların ele alınacağı bir konferansa katılacak.

Siyonist İsrail’in İletişim Bakanı Eyub Kara Suudi Arabistan, Ürdün ve Mısır ile birlikte ortak bir konferansa katılacaklarını açıkladı. Konferanstan bölgesel bir savunma anlaşması çıkma ihtimali yüksek.

İsrail gazeteleri ve başka kaynaklara göre Suudi Arabistan İsrail ile hızlı biçimde normalleşmenin öncülüğünü yapıyor. Birleşik Arap Emirlikleri ile Bahreyn’in de bir süredir İsrail ile gizli görüşmeler gerçekleştirdiği biliniyor.

Riyad yönetimi Mayıs ayında Donald Trump’a İsrail ile normal ve şartsız diplomatik ilişki kurma isteğini iletmişti.

Trump da Suudi Arabistan ziyaretinin ardından sözde Ortadoğu Barış Sürecinde önemli bir adım atıldığını ve bazı sürprizler yaşanabileceğini ifade etmişti.

Ortadoğu Stratejik ve Yasal Araştırmalar Merkezi Başkanı Enver Eşki de Suudilerin İsrail’e yönelik tavırlarında büyük bir değişim olduğunu belirtiyor. Sosyal medyadaki mesaj ve yorumlar İsrail’in Suud’a düşman olmadığı yönünde.

Pek çok analiste göre Veliaht Prens Muhammed bin Selman, halkı İsrail ile olası bir anlaşmaya hazırlamaya çalışıyor.

İsrail basını da Tiran ve Senafir adalarının Mısır’dan Suudi Arabistan’a devredilmesine İsrail’in onay vermesinin iki ülke arasındaki ortak çıkar ve gizli görüşmelerle ilgisi var. Ayrıca iki ülkenin ticari ilişkileri normalleştirmeyi de görüştüğü ve Riyad’ın Tel Aviv’de bir ofis açabileceği ifade ediliyor.