ARABİSTAN Prensi: İSRAİL Parası ve SUUDİ Zekası…

Suudi Arabistan’ın eski istihbarat başkanı Prens Türki bin Faysal Al Suud, İsrail ve Suudi Arabistan’ın ilişkileri ile ilgili ‘Barış sağlanması şartıyla İsrailli parası ve Suudi aklıyla daha ileriye gidebiliriz’ dedi.

Eski istihbarat başkanı Suudi Prens Türki bin Faysal Al Suud İsrail’in ”Channel 13” kanalına verdiği röportajda çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Türki bin Faysal, Suudi Arabistan ve İsrail’in kalıcı bir barışa ulaşmaları halinde birlikte çalışacak fonlara ve araçlara sahip olduklarını belirtti.

Suudi Prens, “Barışın sağlanması halinde İsrail parası ve Suudi beyni ile çok daha ileriye gidebiliriz.  Ne yazık ki İsrail, Suudi Arabistan’ın barış çabalarını görmezden gelmeyi seçiyor.” dedi.

Prens Selman: İsrail İle Sorunumuz Yok!

Veliaht Prens Muhammed Bin Selman, geçtiğimiz nisan ayında Suudi Arabistan’ın İsraille hiç bir sorunu olmadığını söylemişti.

Prens Selman açıklamasında hem İsrail hem de Filistinlilerin kendi topraklarına sahip olduklarını ve istikrarın sağlanması için ikili barışın sağlanması gerektiğini belirtmişti.

Arabistan, İsrail İle Normal Bağlar İstiyor

Suudi Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr Aralık 2017’de, Riyad’ın İsrail ile normal bağlar kurmak için Arap barış girişimi olan bir “yol haritası” tasarlandığını duyurmuştu.

Diplomatik ilişkileri zayıf gibi görünse de, iki ülkenin çok fazla ‘gizli görüşme ve iş birliği’ yürüttüğüne dair güçlü iddialar söz konusu.