ARABİSTAN, Siyonist İSRAİL’e TOPRAK Verdi

Veliaht Prens Muhammed’in ‘özel mülkiyeti’ yapılan alandaki yerleşim birimleri boşaltılıyor. Bölgedeki derin vadilerin ‘kimyasal silah deposu’ olarak kullanılacağı iddia ediliyor.

Suudi Arabistan yönetimi, bir süre önce duyurduğu Neom Projesi alanı yakınındaki 16 bin kilometrekarelik bölgeyi Muhammed bin Selman’ın özel mülkiyeti ilan etti.

‘Yasak bölge’ kapsamına alınan alanda Şarma, Suğra, Muveylih, Duba ve Emlec gibi yerleşim birimleri bulunuyor. Ahbar el-Suudi Haber Ajansı, Selman yönetiminin yasak alan dahilinde kalan şehirleri boşaltma kararı aldığını duyurdu.

Tebük bölgesi olarak adlandırılan yasak alanın önümüzdeki dönem İsrail’le ortak gerçekleştirilecek askeri faaliyetlerin icra sahası olarak seçildiği iddia ediliyor.

Tel Aviv ve Riyad yönetimleri geçtiğimiz günlerde ortak istihbarat faaliyeti yürütme kararı aldıklarını ve bu durumun askeri alanda atılacak yeni işbirliği adımlarıyla destekleneceğini ayrı ayrı ifade etmişti.

İşgal Kentlerine Komşu

Mısır tarafından Suudi Arabistan’a devredilen Sanafir ve Tiran adaları, Suudi yönetim tarafından ilan edilen yasak bölgenin sınırlarında bulunuyor. İsrail’in Akabe Körfezi’ne sınır illerinden Eylat da yasak bölgeye komşu yerleşim birimleri arasında.

Siyonist İsrail’in en büyük deniz üssünün bulunduğu Eylat vilayeti ‘ikinci İsrail’ olarak planlanan Neom Projesi’nin de kesişme noktasında. Öte yandan yasak bölge olarak açıklanan coğrafyanın zengin petrol ve altın maden yataklarına sahip olması da dikkat çekiyor.

Kimyasal Silah Deposu

Muhammed Bin Selman’ın İran korkusuyla tamamen ABD-İsrail himayesine girdi, bölgenin aynı zamanda İsrail’in kara ve hava tatbikatları için tahsis edileceği de belirtiliyor.

Bölgenin zengin petrol ve altın yataklarına sahip olduğuna dikkat çekilirken; Mısır-Ürdün-BAE üçlüsünün bu projenin diğer ortakları arasında yeraldığı, Tiran ve Sanafir adalarının da aynı plan kapsamında Suud yönetimine devredildiği belirtiliyor.