ARABİSTAN: İSRAİL İle Tam Diplomatik Bağ İstiyoruz

Frace 24 televizyon kanalına verdiği bir röportajda konuşan Adil el-Cubeyr, krallığın İsrail’le herhangi bir ilişkisi olmadığını, İran’ın bölgede artan etkisinin iki ülkeyi de ilgilendiren ortak bir endişe olmasına rağmen Tel Aviv ile herhangi bir diplomatik bağ olmadığını iddia etti.

Geçtiğimiz haftalarda İsrail ordusunun kumandanı General Gadi Eizenkot bir röportajında Suudi Arabistan’la İran’a karşı mücadle konusunda istihbarat paylaşmaya hazır olduklarını belirtmişti.

Adil el-Cubeyr değerlendirmelerinde Trump yönetimine de övgü göndererek “Trump hükümetinin İsrail ve Araplar arasında barışı sağlamak konusunda ciddi olduğuna inanıyoruz” dedi.

Cubeyr, şu anda İsrail ile ilişki kurduklarına dair iddiaları yalanlarken, “Kudüs konusundaki tutumumuz da her zaman çok açık oldu. İlgili Birleşmiş Milletler kararlarına ve Arap barış girişimine uyumlu olarak iki devletli bir çözüme inanıyoruz” şeklinde konuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Suudi Arabistan ile işbirliği yaptıklarını duyurmuştu, ancak Suudi tarafı gerçekleştiği söylenen görüşmeleri kabul etmiyor.