ARABİSTAN’ın İSRAİL Hayranlığı, Onu YALNIZ Bıraktı!

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, “Suudi Arabistan’ın dış politikada yaptığı stratejik hatalar ve bölge ülkelerine karşı yapıcılıktan uzak yaklaşımı nedeniyle Arap ülkelerinin Riyad’la saflarını ayırmaya başladığını” söyledi.

Şemhani, İran’da yayımlanan Dış Politika Çalışmaları Dergisi’ne nükleer anlaşma, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları ve Yemen’deki savaş hakkında değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıması konusuna da değinen Şemhani, şunları kaydetti:

“ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıması siyasi maceradan başka bir şey değil. Bu macerayla ABD yönetimi kötülüğün sembolü haline geldi. Irak, Suriye ve diğer noktalarda teröre verdikleri destek de bu kötülüklerin örneğidir.”

Arabistan, İsrail’e Yaklaştı

Suudi Arabistan’ın dış politikada “stratejik hatalar” yaptığını söyleyen Şemhani, “İsrail ile yakınlaşma ve yapıcılıktan uzak yaklaşımlar, Riyad’ı Arap dünyasından uzaklaştırdı ve öncülük kapasitesini azalttı. Arap ülkeleri Suudi Arabistan’ın mantıksız ve tehlikeli politikalarına boyun eğmek istemiyor.” yorumunda bulundu. 

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) haricinde diğer Arap ülkelerinin Suudi Arabistan’la saflarını ayırmaya başladığını söyleyen Şemhani, şöyle devam etti:

“Bunların hepsi Suudi Arabistan’ın bölge ülkelerini birbirinden ayırma ve siyonist rejime (İsrail) yaklaşmasının bir sonucudur. Stratejik hatalar, yanlış kararların alınmasına yol açar. Bu durum bölgedeki güç dengelerinin değişmesine yol açtı” değerlendirmesinde bulundu.