Home / İslam Ülkeleri / ARABİSTAN – İSRAİL İlişkilerinde Büyük Değişim

ARABİSTAN – İSRAİL İlişkilerinde Büyük Değişim

Siyonist bir araştırma merkezi, Yemen füzeleri ile ilgili bir araştırma gerçekleştirerek, bu füzelerin hedefe isabet etmesi ve ileri teknolojide olması nedeniyle son derece tehlikeli olduğunu söyledi.

İsrail merkezli Begin Sadat Stratejik Araştırmalar Merkezi, Yemen füzeleri ile ilgili bir araştırma gerçekleştirerek, Yemen füzelerinin hedefe isabet etmesi ve ileri teknolojide olması nedeniyle son derece tehlikeli olduğunu açıkladı.

İsrail, balistik füzelerle mücadele etmek için Riyad’a yardım etmeye hazır

Begin Sadat Stratejik Araştırmalar Merkezi çalışmalarında, Husilerin balistik füzeleri İran ve Kuzey Kore’den aldığını iddia etti.

Bu araştırmaya göre İsrail askeri sanayii, Suudilerin silah pazarında bulunabilir yani, mevcut güvenlik sorunları ile mücadele etmek için gereken silahları Riyad’ sağlayabilir.

Bu merkezin araştırmalarında, Ensarullah’ın balistik füzelerinin oluşturduğu tehdidin ve bu füzelerin Suudi topraklarına fırlatılmasının, Suudi Arabistan’ın bu tehditle başa çıkabilmek için İsrail hava savunma sistemini satın alma isteğini artırdığı iddia edildi.

Arabistan’ın Demir Kubbe sistemini satın alma isteği

İsrail merkezli Begin Sadat Stratejik Araştırmalar Merkezi, Suudi Arabistan’ın bu yıl özellikle Demir Kubbe ve Trophy füze savunma sistemlerini satın almak istediğini ve bunun Tel-Aviv ve Riyad arasındaki ilişkilerde büyük bir değişim olduğunu gösterdiğini açıkladı.

Rapora göre, 2015 yılında iki taraf arasındaki ilişkiler büyük gelişmeler yaşadı ve bu dönemde Suudi Arabistan, İran’ın bölgedeki artan rolüyle başa çıkma gücünü artırmak ve geliştirmek için İsrail rejimi ile olan ilişkilerini kullanmaya çalıştı.

Raporda, Suudi Arabistan’ın hava savunma sistemlerini test alanı olabileceğine dikkat çekilirken, hava savunma sisteminin güçlenmesi gerektiğinin anlaşılmasının, Kral Salman’ı geçtiğimiz Ekim ayında Rusya’ya giderek 3 milyar dolarlık bir silah anlaşması imzalamaya mecbur bıraktığına ve Rusya’nın bu anlaşma neticesinde Arabistan’a S-400 savunma sistemi vereceğine değinildi.

Arabistan’ın Rusya’ya yakınlaşmak istemesinin nedeni nedir?

Begin Sadat Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan raporda, Suudi Arabistan’ın Rusya’dan silah satın alma isteğinin, Riyad’ın, bölgesel krizler de dahil olmak üzere pek çok alanda Moskova ile iş birliğini geliştirme arzusundan kaynaklandığı, öyle ki, Suudilerin Rusya ile ilişkilerini güçlendirmeyi Ensarullah’a baskı yapmak için kullanmak istediği belirtildi.

Suudi Arabistan şimdi Yemen füzelerine karşı Amerikan Patriot Sistemi’ni kullanıyor ve 2015 yılında ABD’den 15 milyar dolar karşılığında Todd Hava Savunma Sistemini satın aldı.