Suudi ARABİSTAN Siyonist İSRAİL Aleyhine Her Girişime KARŞI

Taraflar arasındaki medya savaşının askeri bir çatışmaya dönüşme ihtimalinin yüksek olduğunu kaydeden Atvan, bölge ülkelerinin kendi aralarında değil, İsrail’e karşı savaşmaları gereğini vurguladı.

Arap Dünyasının uzman yazarlarından Abdel Bari Atvan, bir video yayınlayarak, Körfez ülkeleri arasında artan gerginliğe değinerek ‘Fiili olarak kanlı çatışmalar yaşanabilir.’ iddiasında bulundu.

GÖZAT  Filistin İSLAMİ CİHAD: Trump'ın Arabistan Zirvesinin Amacı TEFRİKA - FİTNE

Atvan, Arap ülkelerinin Birbiriyle görüşmelerde bulunması gerektiğini, belirterek “İçişlerimize karışmayın diyorsunuz ama kendiniz, Suriye, Yemen, Irak ve Libya’ya müdahalede bulundunuz.” Şeklinde konuştu.

Gazeteci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sorun nedir? Katar Emiri, askeri bir mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, İran ile gerginlik yaşamanın akıllıca olmadığını, Trump’ın başkanlığı kaybedecek yasal sorunları bulunduğunu, Trump’ın Riyad toplantısındaki konuşmalarının aksine, Hamas ve Hizbullah’ın, terörist gruplar olmadığını söylemiştir.

GÖZAT  HAMAS'tan Suudi ARABİSTAN'a Tepki

Emir, birçok konuda konuşmuş ve milyarlık silah anlaşmalarını sorgulayarak, bu paraların iş imkânı yaratmak için harcanmasının daha iyi olacağını belirtmiştir. Bunlar çok güzel sözler ve ben bu sözlere tam anlamıyla katılıyorum. Ben İran ve başkalarıyla savaşa karşıyım.

Irak, Suriye, Libya ve Yemen’deki savaşları gördük, ne oldu? Aynı şekilde bize gülsünler, paralarımızı yok etsinler ve Trump ta gelip 460 milyar doları kendisiyle mi götürsün?”

GÖZAT  SİYONİST Gazete'den KATAR-İRAN-ARABİSTAN Analizi

Atvan sözlerine şöyle devam etti “Katar daha sonra, bu ülkenin haber sitesinin hacklendiğini ve Katar Emirinin bunları söylemediğini açıkladı ama keşke Katar Emirinin bunları söylediğini ifade etseydiniz.

Çünkü biz artık fiili olarak Yemen’e ve İran’a karşı savaş gibi bir savaş için silah anlaşmalarına para harcanmasını istemiyoruz. Eğer savaş istiyorsanız gidin İsrail ile savaşın. Neden birbirinizle savaşıyorsunuz ve birbirinizi yok ediyorsunuz?”

GÖZAT  Filistin Direnişi: TRUMP'ın Arabistan-İsrail Ziyareti FİLİSTİN Aleyhine

Filistinli gazeteci konuşmasında ayrıca şu ifadelere yer verdi “Arabistan’ın Katar’a olan bu tepkisinin asıl nedeni, Katar’ın İran ile ilişkilerini güçlendirmek istemesidir ve Suudilere göre, İran ile herhangi bir yakınlıkta bulunmak yasaktır.

Eğer, İran’la savaş istemiyoruz ve İran’la müzakere içerisinde olmak istiyoruz derseniz, medya saldırılarına, hakaretlere ve… maruz kalırsınız.” ‘Arabistan ve müttefikleri, ‘Biz İran’la savaşmalıyız’ diyorlar. Ne için savaş? Acaba sizin İran ile savaşacak gücünüz var mı? Neden gerginlik çıkarma peşindesiniz? Suriye ve Yemen’de İran’ı yenemediniz.”

GÖZAT  SİYONİST Basın: ARABİSTAN'dan İSRAİL'e Gizli Ziyareti Yazdı

Son olarak Katar’ın önündeki seçeneklere değinen Atvan, “Katar da bu konuda masum değil ve Katar da Suriye’de milyar dolarlarca para ve binlerce ton silah kullandı ve Nusra Cephesini destekledi.” İfadelerini kullandı.

Atvan son olarak bölgede cereyan eden bütün olayların amacının, direniş kültürünü yok etmek olduğunu ifade ederek “Suud ve müttefiklerine göre, bir kimsenin İsrail karşısında direniş göstermesi yasaktır.” şeklinde konuştu.