Binlerce Anti-SİYONİST Yahudi’den New York’ta İSRAİL Protestosu

Yaklaşık 15 – 20 bin Siyonist karşıtı Haridi tarikatına mensup Ortodoks Yahudi New York’ta bir araya geldi. Geçtiğimiz Pazar gecesi Brooklyn’deki Barclays Center’da bir araya gelen Yahudilerin amacı Haridi öğrencilerin askere alınmasını ve asker kaçaklarının tutuklanmasını protesto etmekti.

Protesto “Halkımı Bırakın Gitsin” sloganı altında gerçekleştirildi. Bu slogan askere alınmayı ve Kutsal Topraklarda Tevrat’ın zulme uğramasını protesto eden daha büyük bir kampanyanın bir parçası.

GÖZAT  Anti Siyonist Yahudiler: İsrail Bizi Temsil Etmiyor + FOTO

Protestoya sadece erkekler alınırken eylem başından sonuna kadar neredeyse tamamen İbranice gerçekleşti. Protestoya katılanlar Hasidik tarikatından olup bu tarikat Mesih’in gelişine kadar İsrail devletinin var olmasını yasaklıyor.

Eylemin sözcülerinden Haham Aron Yakobovitz İsrail Devleti’nin Yahudilerin güvenliğini sağlama gerekçesi ile Yahudi olmayanların haklarını ihlal ettiğini söyledi. Ayrıca Siyonistlerin ideolojilerini kabul etmeyenlere de Yahudi olmayanlara davrandıkları gibi davrandıklarını da ekledi. Yakobovitz ayrıca Siyonistlerin kendilerini baskı yoluyla teslim alıp onlara katılmaya zorladıklarını da ifade etti.

GÖZAT  Ortodoks YAHUDİLERİ Siyonist İSRAİL'i Protesto Etti

Aron Yakobovitz sözlerinin devamında İsrail’in Yahudileri temsil etmeyen Siyonist bir devlet olduğunu, İsrail’de kardeşleri acı çekerken hiç birşey yapmadan durmayacaklarını vurguladı.

Uluslararası toplumu İsrail’in anti Siyonistlere uyguladığı baskıdan sorumlu tutmaya çağıran Yakobovitz Ortodoks Yahudilerin kendi ilkelerini takip etme ve askerlik yapmama haklarının da verilmesini istedi.