ANTİ – Siyonist Yahudiler, İSRAİL Bayrağı Yaktı…

Geçtiğimiz günlerde Etiyopya asıllı Yahudi’nin, Siyonist İsrail polisi tarafından vurularak öldürülmesi gerginliği had safhaya çıkarmış ve İşgal topraklarında düzenlenen gösterilerde 47 polis yaralandı, 60 gösterici de gözaltına alınmıştı.

Daha önce Siyonist İsrail’e karşı yaptıkları eylemlerle sık sık kendilerinden söz ettiren Ultra Ortodoks Yahudiler de İşgal Rejimine tepki göstermeye başladı.

Sosyal medyada paylaşılan videoda Ultra Ortodoks Yahudiler; İsrail İşgal Rejiminin Yahudileri temsil etmediğini, Siyonist bir devlet olduğunu, kendileri için güvenli olmadığını belirterek İsrail İşgal bayrağını yaktı.

Ağırlıklı olarak Kudüs ve Bney Brak şehirlerinde yaşayan Haredilerin büyük çoğunluğu, “Dini vecibelerini yerine getiremeyecekleri” gerekçesiyle askere gitmeyi reddediyor. Harediler laik eğitim sistemini de kabul etmeyerek, sadece dini eğitim veren kendi okullarına devam ediyor.

İsrail’de bulunmalarının sebebini “Yahudi şeriatını öğrenmek ve yaşamak” olarak açıklayan Harediler, aralarından askere gitmeyi kabul eden kişilere tepki gösteriyor.

Yahudi toplumunun gelir seviyesi en düşük kesimini oluşturan Haredilerin çoğu, devletten maddi yardım alıyor ve çok çocuk yaptıkları için sayıları giderek artıyor.