Amerika ve Kanada’da Filistin’e Destek Eylemleri

Terör rejimi İsrail’in Filistin topraklarındaki cinayetlerine tepkiler dünyanın dört bir yerinde devam ederken, Amerika ve Kanada’da düzenlenen gösterilerde, katil rejim İsrail’in cinayetlerine derhal son verilmesi için bu rejime baskı yapılması istendi.

Kanada’nın Mississauga şehrinde düzenlenen gösteriye binlerce kişi katılırken, göstericiler terör rejimi İsrail’in cinayetlerini kınadılar.

Kanada genelinde 14 Mayıs’ta başlayan ırkçı İsrail’in Filistin’deki saldırılarını protesto gösterileri, 16 Mayıs’a kadar yaklaşık 25 ayrı kentte devam etmişti.Gösterilerde yoğun olarak Trudeau hükümetinin İsrail’in saldırılarına karşı sessiz kalması protesto edilmiş ve hükümetten İsrail’e silah satışını derhal durdurması istenmişti.

Bu arada ABD’nin New York kentinde bulunan ırkçı rejim İsrail Başkonsolosluğu önünde toplanan yüzlerce Filistin destekçisi, İsrail ordusunun işgal altındaki Doğu Kudüs ile Gazze’ye saldırılarına tepki gösterdi.

Göstericiler adına konuşan aktivist Lamis Deek, “Amerika’nın biz Filistinlilere yapılan soykırımı fonlamaktan vazgeçmesini istiyoruz. Bu uluslararası hukuka göre illegaldir. Uluslararası Suç Mahkemesi tarafından yapılan savaş suçları soruşturması esnasında bile İsrail askeri müdahaleye devam edebiliyor. Uluslararası toplumu umursamıyor” dedi.

ABD’de New York’un dışında, Atlanta, Houston ve Los Angeles’taki İsrail başkonsolosluklarının önünde de geniş katılımlı protestolar düzenlendi. Dearborn, Dallas, Baltimore başta olmak üzere birçok şehirde Filistin’e destek gösterileri organize edildi.

Öte yandan Tunus’ta da Filistin’e destek gösterisi düzenlendi. Ülkede, sendikacılar ve insan hakları savunucularının çağrısı üzerine siyonist işgal rejiminin saldırılarına karşı Filistin’e destek gösterisi düzenledi.

Gösteriye, insan hakları örgütleri ve aktivistlerin yanı sıra siyasi parti temsilcileri de katıldı.

Protestocular, “Halk Filistin’in kurtuluşunu istiyor” sloganları atarak, siyonist işgal rejimi ile normalleşmeyi suç sayan yasanın çıkarılmasını istedi.