Amerika ve İsrail’in Filistin’de Yeni İşgal Hazırlığı

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ)’nün yaptığı açıklamada, ABD ve İsrail’in dünya kamuoyunun koronavirüsle meşgul olduğu sırada Batı Şeria bölgesinde İsrail işgal devletine ilhak edilecek bölgelerin bir haritasını çıkarmak için son aşamaya geldiklerine dikkat çekildi.

Bu bilgi FKÖ’ye bağlı Toprağın Savunulması ve Yahudi Yerleşimine Karşı Mücadele Ulusal Ofisi’nin yahudileştirme faaliyetleri hakkında hazırladığı haftalık raporda yer aldı.

Söz konusu ofisin raporuna göre bir ABD – İsrail ortak grubu bu günlerde Batı Şeria’da İsrail işgal devletine ilhak edilecek bölgelerin belirlenmesi için hazırlanan haritaya son şeklini vermeye çalışıyor.

Ofis, Air Amim adlı İsrail insan hakları kuruluşunun şu açıklamaya yer verdiğini nakletti: “İsrail hükümeti ABD Başkanı Donald Trump’ın da desteğiyle korona salgınını istismar ederek bölgenin ve dünya kamuoyunun olaya bigane kaldığı bir dönemde ilhak işlemini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.”

Bütün dünya ülkeleri iki aydan fazla süredir çok hızlı bir şekilde yayılan korona salgınıyla mücadeleyle meşgul olduğu için işgal rejimi de söz konusu ilhak işleminde bunu bir fırsat olarak değerlendirmeye çalışıyor.

Yahudi Yerleşimine Karşı Mücadele Ulusal Ofisi’nin raporunda İsrail işgal yönetiminin Batı Şeria ve Kudüs’teki yeni yahudileştirme projelerini onaylamak ve mevcut yerleşim merkezlerini genişletmek için de bu fırsattan yararlandığına dikkat çekildi.