AMERİKA Kongre Seçimlerinde İSRAİL’in Endişesi

Amerikalı Yahudiler Ortak Kongresi Genel Sekreteri ve Yediot Ahronot analisti Asaf Vays bu konu hakkındaki makalesinde şunları yazdı: Amerikan Kongresi ara seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte İsrail’e korku ve endişe havası hakim. Özellikle de Demokratların seçim listesindeki adayların en önemli özelliklerinin İsrail düşmanı olan genç ve karizmatik adaylardan oluşması ileride Amerika’nın İsrail’e yapacağı askeri yardımlar hususunda endişelere neden oldu.

Amerika bir aya kalmaz 2018 Kasım ayında Kongrenin ara seçimlerini yapmaya hazırlanıyor ve bu seçim döneminin en belirgin özelliği Demokrat Parti adayları içinde İsrail’e desteğin azalmasıdır. Gençler muhtemelen seçimlerden galip çıkacak ve eski adayları kenara itecek.

Kongre seçimlerinde Amerikalı yeni adayların muhtemel başarısı dünya basınında yer bulacaktır ve bu noktada yaşanacak seçim gelişmeleri için en akıllı ve dikkatli olması gereken taraf İsrail’dir. Özellikle de bizler yeni neslin İsrail’e aşırı düşmanlığı olan siyasetçilerden oluştuğunu görüyoruz.

Kongre, Amerikan siyasi yapısında hayati kararlar alan önemli bir organdır. Askeri ve güvenlik alanında yapılacak dış yardımlar kongrede belirlenmektedir.

Amerikan kongresinde son yıllarda Demokratların ve Cumhuriyetçilerin işbirliği ile İsrail lehine önemli kararlar alındı. Kongre, İsrail’e yardım konusunda oldukça etkili çalıştı.

Amerikan Üniversitelerinde İsrail’i destekleyen hareketlerin liderlerinden biri olan Vays, Pew kuruluşunun yaptığı anket sonuçlarına göre 2018 yılının başlarında Demokrat Partililer arasında endişe verici ölçüde İsrail desteğinin azaldığına işaret ederek, bunun karşısında Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında İsrail’e destek konusunda ayrılıkların arttığını, buna binaen de Cumhuriyetçilerin % 79’unun İsrail’e desteğini ilan ederken, Demokratların sadece  % 27’sinin İsrail’e desteğini deklare ettiğini belirtti.