Amerika, İsrail’den Demir Kubbe Almaktan Vazgeçti

ABD ordusu, satın aldığı Demir Kubbe (Iron Dome) savunma sistemlerinin ikisini incelerken bir dizi zorlukla karşılaştı.

Ordu bunun üzerine, işgal rejimi İsrail Demir Kubbe savunma sistemlerini satın alma planlarını yeniden gözden geçirdi. ABD Savunma Bakanlığı, sistemin iki bataryasını daha satın almak için yaklaşık 1 milyar dolar harcamayı planlıyordu.

Ancak, 2019’da yapılan ilk testler sırasında, sistemler ABD ordusunun radarlarına ve Ortak Havacılık Komuta ve Kontrol Sistemine bağlanmasını başarmasına rağmen, savaş Komuta Sistemine dahil edilmesini engelleyen sorunlar ortaya çıktı.

Silahlı Kuvvetler Komutanlığı Başkanı General Mike Murray yaptığı bir konuşma sırasında sistemlerin entegrasyonuna da değindi.

Murray açıklamasında, “Birlikte çalışabilirlik konusunda yaşadığımız ve bazı siber sıkıntıların yanı sıra ve diğer bazı zorluklarla karşılaştık. Bunlara dayanarak sistemleri hava savunma sistemimize entegre edemeyeceğimize inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Murray, birlikte çalışabilirlikle ilgili sıkıntılar hakkında pek fazla ayrıntı vermedi. Ancak The Times of Israel’in ismini açıklamadığı kaynaklara göre, ABD ordusunun temel sorunu, Demir Kubbe’nin yazılımı.

Kaynaklar yazılımın, Pentagon’un kullandığı sistemlerle uyumlu hale getirmek için yeniden programlanamadığını ileri sürdü.

Şimdi ABD ordusu, daha önce satın alınmış ancak Amerikan birliklerinin seyir füze saldırılarını püskürtmesine yardımcı olamayacak iki Demir Kubbe sistemiyle sıkışmış durumda.