Amerika’dan BM’ye HAMAS Konusunda TEHDİT

Birleşmiş Milletler’in Hamas hareketini kınayan tasarıyı görüşmeyi Perşembe’ye ertelemesi üzerine Amerika’nın BM temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, “BM İsrail aleyhinde 6 karara daha imza attı. Daha önce Amerika AB’nin de desteğiyle Hamas hareketini kınayan bir tasarı hazırladı. Bunu Filistinlileri iç barışa özendirmek ve insan haklarına saygı için yaptı. Her ülkeden Hamas aleyhinde oy kullanmasını isteyeceğiz. Aynı şeyi İslamî Cihad için de isteyeceğiz. BM bu kararı almak için girişimlerde bulunmazsa,  o zaman barış görüşmelerinde onun hiçbir rolü olmayacaktır” ifadesi kullanıldı.

Diğer taraftan işgal rejiminin BM temsilcisi Danny Danon yaptığı açıklamada Amerika’nın İsrail’e Ortadoğu Barış Planı’nı önümüzdeki yıl sunabileceğini söyledi.

Danon açıklamasında, “Planın ayrıntılarını bilmiyoruz. Fakat bildiğimiz tek şey planın tamamlandığıdır. Şimdi akla gelen soru şudur. Amerika bunu ne zaman sunacak? Bildiğimiz kadarıyla önümüzdeki yılın başında taraflara sunacak” dedi.

Tamamıyla İsrail yanlısı politikalar takip eden Amerika’nın hazırladığı Yüzyılın Anlaşması’yla Filistin meselesini temelden İsrail lehine bitirmek için kolları sıvadı. Bunun için Kudüs meselesini görüşmelerden kaldırdı ve şehri işgal rejiminin başkenti kabul etti. Filistinli mülteciler sorununu işgalcinin bakış açısına göre bitirmek için önce yardımları kesti, ardından mülteci sayısını azaltacağını duyurdu. Hamas hareketine yönelik baskılarını artırdı. Önce terör listesine aldı, şimdi de BM’nin kendi tasarısını kabul etmesi için baskı yapıyor ve kendini izlemesini istiyor.