ALMANYA: İSRAİL İle İRAN’a Karşı Fikir Aynı, Yöntem Farklı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İran politikası konusunda Siyonist İsrail ile ortak bir hedef izlediklerini belirtti ancak yine de iki ülkenin çizgileri arasında farklar olduğunu vurguladı.

Kudüs’de Korsan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile bir araya gelen Merkel, Tahran rejiminin nükleer silahlara sahip olmasının önüne geçmek için “her şeyin yapılması gerektiğini” söyledi fakat bu sonuca nasıl ulaşılacağı konusunda İsrail ile tam bir görüş birliği içinde olmadıklarını açıkladı.

Ayrıca İran’ın Suriye’deki nüfuzunun “sıfıra doğru inmesi” gerektiğini belirten Almanya Başbakanı, ancak bunun zor bir proje olduğunu söyledi.

İsrail-Suriye sınırındaki Golan Tepeleri’nin yakınında İranlı güçlerin bulunmasının İsrail için bir tehdit olduğunu kaydeden Merkel, İsrail’e Lübnan topraklarından da tehdit olduğunu belirtti.

Merkel, “Nasıl bir baskı altında ve nasıl bir çevrede yaşadığınızı görüyoruz. Ve bu durum, bizim Avrupa Birliği’nde yaşadığımız durumdan çok farklı. Bu yüzden, saldırıya uğradığı takdirde İsrail’in tabii ki kendini savunmak zorunda olduğunu üstüne basarak vurguluyorum” diye konuştu.