AKSA Üzerinde İSRAİL’in Hiç Bir Otoritesi YOK!

Kudüs’teki İslami Vakıflar ve Mescid-i Aksa İşleri Konseyi, Avrupa Birliği ülkeleri büyükelçilerine ve temsilcilerine işgal rejimi mahkemelerinin Mescid-i Aksa üzerinde herhangi bir otoritesi olmadığını bildirdi.

Konsey üyeleri, Kudüs’teki Şer’i Mahkeme binasında Avrupa Birliği ülkeleri büyükelçileri ve temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantı sonrası yayınlanan bildiride, Mescid-i Aksa’nın toprağının altı ve üstüyle sadece Müslümanlara ait olduğu, Yahudilerin Mescid-i Aksa’da hiçbir hakları bulunmadığı vurgulandı.

İslami Vakıflar ve Mescid-i Aksa İşleri Konseyi, Rahmet Kapısı Mescidi’nin Mescid-i Aksa’nın bir parçası olduğunu ve her müslümanın Mescid-i Aksa’nın dilediği yerinde namaz kılma hakkı olduğunu açıkladı.

Bildiride ifade edildiğine göre, İslami Vakıflar ve Mescid-i Aksa İşleri Konseyi, Ürdün Kralı’nın Mescid-i Aksa konusundaki ilkeli tavrına övgüde bulundu.

İslami Vakıflar ve Mescid-i Aksa İşleri Konseyi ayrıca İsrail resmi kurumlarının ve İsrail sağının her geçen gün büyüyen kışkırtmalarının ve şiddete teşviklerinin din savaşına yol açabileceği uyarısında bulundu.

Kudüs kenti ve Mescid-i Aksa günlük olarak işgalcilerin ihlallerine maruz kalırken, son olarak işgal mahkemesi Rahmet Kapısı’nın kapalı kalmaya devam etmesi yönünde karar verdi.