AKSA Hatibi: KUDÜS’ün Kimliği Değişmez!

Mescid-i Aksa’nın her gün işgalci Yahudi yerleşimcilerin baskın ve saldırılarına maruz kaldığını ifade eden Şeyh Saniyne, “Mescid-i Aksa sadece Müslümanlarındır” dedi.

Öte yandan, Kudüs’te yaşayan Filistinlilerin işgalci İsrail’in kanunsuz uygulamalarından ötürü çok zor ve ağır şartlar altında yaşadığını belirten Saniyne, “Bütün bu saldırılar Mescid-i Aksa ve Kudüs’ün kimliğini değiştirmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın korunması için çağrı yapan Şeyh Saniyne sözlerine şöyle devam etti:

“Bizim bu topraklarımızda dengeler değişti Düşman her tarafa yayılmış ve kan akıtıyor. Bizim üzerimize düşen aynı safta durmak, aksi takdirde çok büyük bir tehlike bizi bekliyor. Allah’a Kudüs ve Aksa için direnenlerin yardımcısı olsun”

Filistinliler, İsrail’in çıkardığı zorluklar ve engellere rağmen ramazan ayının ilk cuma namazını kılmak için Mescid-i Aksa’ya akın etti.

On binlerce Filistinli sabahın erken saatlerinden itibaren Batı Şeria ve Kudüs arasındaki askeri kontrol noktalarını geçerek Aksa’nın yolunu tuttu.

Kudüs’ün Eski Şehir bölgesi yakınlarındaki yolları trafiğe kapatan İsrail polisleri, otobüsler dışında hiçbir aracın geçişine izin vermedi.

Saatler süren yolculuğun ardından yürüyerek Mescid-i Aksa’ya ulaşabilen Filistinliler, ramazan ayının ilk cuma namazı için Aksa’nın avlusunu hıncahınç doldurdu.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamaya göre, yaklaşık 250 bin Filistinli Mescid-i Aksa’da cuma namazı kıldı.