Home / Filistin / Kudüs / AKSA Hatibi: KUDÜS’te, Ev ve Arsaları VAKFA Çevirin

AKSA Hatibi: KUDÜS’te, Ev ve Arsaları VAKFA Çevirin

Mescidi Aksa hatibi Şeyh İkrime Sabri, Filistinli alimlerin, Kudüs ve Filistin’de Siyonistlere toprak ve ev satışının haram olduğuna dair 1935 yılında yayınladıkları şer’i fetvayı bir kez daha hatırlatarak, toprağını veya evini işgalciye satanların Allah’a, resulüne ve emanete ihanet etmiş, bağışlanmayacak bir günah işlemiş olacağını söyledi.

Geçen Cuma hutbesinde Siyonistlere arazi veya ev satışına değinen Şeyh Sabri, böyle bir işi yapanın İslam’dan çıkacağını, Müslümanların cemaatine muhalefet etmiş olacağını, dolayasıyla böyle birisinin dışlanması gerektiğini, onunla evlenilemeyeceğini, hısımlık kurulamayacağını ve onunla oturulamayacağını ifade ederek, “böyle biri ölürse yıkanıp kefenlenmez ve üzerine de namaz kılınmaz. Ayrıca Müslümanların mezarlığında da defnedilmez. Yıllardır yapılan satış sözleşmelerinin hiçbir geçerliliği yoktur. Zaman geçse de bu arazi ve evlerin mülkiyeti yine Müslümanlarda olur” dedi.

Şeyh Sabri evleri ve arazileri hainlerden korumak için buraların ya soy vakfı veya genel vakıf olarak ilen edilmesini istedi.