Home / Dünya Ülkeleri / AKSA Hatibi İNGİLTERE’ye Çağrı: ÖZÜR DİLE
AKSA Hatibi INGILTERE'ye Cagri- OZUR DILE

AKSA Hatibi İNGİLTERE’ye Çağrı: ÖZÜR DİLE

Mescidi Aksa hatibi Şeyh Muhammed Selim, İngiltere’den Filistin toprakları üzerinde Yahudilere ait bir varlığın kurulmasıyla ilgili yayınladığı deklarasyon nedeniyle işlediği tarihi hatadan ötürü özür dilemesini istedi.

Mescidi Aksa’da geçen haftalarda Cuma hutbesi veren Şeyh Muhammed Selim, İngiltere’nin Filistin halkına ve ümmete karşı beslediği düşmanlığa dikkat çekerek, Fransa ve Rusya ile birlikte Şam, ırak ve Türkiye’yi böldüklerini, Filistin bölgesini de halkını buradan sürgün edebilecek uluslararası bir bölge haline getirdiklerini, bunun dışında içi zulüm dolu olan Sykes- Picot Anlaşmasıyla da diledikleri gibi hareket ettiklerini söyledi.

Mescidi Aksa hatibi hutbesinde ayrıca, İngiltere’nin Filistin halkına karşı cinayetlerinin çok eskiye dayandığını hatırlatarak, İngiltere ordusunun sicilinin karanlık olduğunu, Kudüs ve Mescidi Aksa’da 60 binden fazla Müslümanı katlettiğini ifade etti.

İngiltere’nin Balfour Deklarasyonu’nun yüzüncü yılını kutlamasını kınayan Şeyh Muhammed “İngiltere tarihi boyunca zulüm ve azgınlıkta cesur davranmıştır. O nedenle adalet ve insafta da cesur davranması, Filistin halkına karşı yaptığı yanlıştan ve yaptığı zulümden dolayı özür dilemesi, yaptığı zulüm, hata ve azgınlığını düzeltme çabası içinde olması, Filistin halkının tarihinde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle sorumluluk alması, Semerkant’ta Ömer bin Abdülaziz’in Müslüman ordusunun sergilediği adalete uyması gerekir” dedi.

Şeyh Muhammed Selim bu kutsal mekanlardan sadece Mescidi Aksa’nın kaldığına dikkat çekerek “bu kaleden çıkmayınız, yoksa helak olursunuz. Onun hakkında ihmalkar davranmayınız, yoksa pişman olursunuz. Kudüs, Müslüman ümmetin termometresidir” ifadesini kullandı.