Açlık Grevindeki 2 Filistinli Esirin Sağlık Durumu Kötü

Siyonist işgal rejimi zindanlarında açlık grevi sürdüren Filistinli gazeteci Muhammed El-Gig’in ailesi, bir aydır açlık grevini sürdüren esirin sağlık durumunun gözle görülür bir şekilde kötüye gittiğini belirtti.

Esir El-Gig’in ailesi yaptığı açıklamada, avukat Halid Zebarika’nın 26 gündür açlık grevini sürdüren El-Gig’i ziyaret ettiğini belirterek, avukatın kendilerine Muhammed’in Çarşamba günü bir saat baygın kaldığını ilettiğini ifade etti.

GÖZAT  Siyonist İsrail Filistinli Esirleri Soğuk Zindanlarda Tutuyor

Aileye görüşmeyle ilgili bilgi veren Zebarika, El-Gig’in şiddetli ağrılar hissettiğini ve zaman zaman baygınlık geçirdiğini belerterek, bulunduğu Er-Ramle zindanındaki tek kişilik hücrede tıbbi müdahaleleri kabul etmediğini söyledi.

Gazeteci El-Gig haksız yere tutuklanıp zindana atılması ve üç ay idari ceza verilmesini protesto etmek için 26 Şubat’ta açlık grevine başladı.

GÖZAT  Esirlerin İradesi, Hapishane Parmaklıklarını Kıracak

Diğer taraftan Filistin esir Cemal Ebu’l-Leyl de (50) haksız yere zindana atılıp idari ceza verilmesini protesto etmek için 16 gündür açlık grevi eylemi sürdürüyor.

Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar İşleri Heyetine bağlı avukat dün Ebu’l-Leyl’i ziyaret etmesinin ardından yaptığı açıklamada, esirin mide ve başında şiddetli ağrılar hissettiğini, vücudunun değişik noktalarında şişkinliklerin meydana geldiğini ve yürümekte zorlandığını ifade etti.

GÖZAT  80 Gün Açlık Grevinden Sonra Filistinli Kardeşler Serbest

Esirin sadece su aldığını, vitamin ve şurupları almaktan imtina ettiğini belirten avukat, şimdiye kadar 11 kg verdiğini, buna rağmen maneviyatının yüksek olduğunu ve talepleri kabul edilinceye kadar açlık grevini sürdürmekte kararlı olduğunu kaydetti.

İşgal rejimi 12 Nisan 2016 tarihinde tutukladığı Ebu’l-Leyl’i birkaç idari ceza vererek zindanda tutmaya devam ediyor.