AÇLIK, Gazze’de 1 Milyon İnsanı TEHDİT Ediyor

İngiliz The Independent gazetesi, Gazze’deki krizin devam etmesi, bir milyon Filistinlinin aç kalmasına yol açacağı konusunda uyarıda bulundu.

Gazetenin Kudüs muhabiri Paul Tero’nun Gazze Krizi adlı raporunda, “BM insani bir felaket konusunda uyardı; Gazze’de bir milyon insan açlıkla karşı karşıya kalacak.” denildi. 

Raporda; “BM, Gazze Şeridi’ndeki bir milyon insanın Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı (UNRWA) fonlarının azaltılmasından dolayı aç kalabileceği konusunda uyardı.” açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamada; “Uluslararası örgüt yetkilileri, Gazze’deki krizi azaltmak için acil mali yardım ihtiyacının altını çizdi.” denildi.

The Independent muhabiri Paul Tero; “Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı (UNRWA) geçen yazdan itibaren acilen finansal yardıma ihtiyaç duyuyor. Uluslararası örgüt,  Gazze Şeridi, Batı Şeria, Suriye, Lübnan ve Ürdün’deki beş milyon Filistinli mültecinin eğitim, sağlık, beslenme ve aylık maaşlarını karşılamak için yıllık olarak yaklaşık 1,2 milyar dolar talep ediyor.” diye belirtti.