ABD’nin Türkiye F-35 Kararında İsrail Çıkarı

Türkiye ile ABD arasında bir süredir F-35 uçaklarının alımıyla ilgili pazarlıklar devam ediyordu. Son olarak ABD bu uçakların Türkiye’ye teslimatını durdurma kararı aldı.

ABD’nin en büyük endişesi Türkiye’nin Rus yapımı S-400 füzelerini almada kararlı olması. Aslında halihazırda 14 adet F-35’e sahip olan ve 2024 yılında bu sayıyı 50’ye çıkarmayı planlayan İsrail rejimi de endişeleniyor.

F-35’ler alçak irtifada uçabilen ve bu sayede S-300 ya da S-400 gibi füzelerden kaçabilen uçaklar. Girit adasında S-300 füze sistemi bulunuyor ve İsrail’in Yunanistan ile ortak yaptığı tatbikatlar ile elindeki F-35’lerin bu füzelerden kaçabilme özelliğini güncellediği biliniyor.

Ancak ABD ve İsrail’in endişesi Türkiye’ye kurulacak S-400 sistemindeki radarın F-35’lere ait bilgi toplaması ve bu uçakla ilgili bilgilerin güncellenmesi. F-35 uçaklarına ait sırların Türkiye’nin son zamanda yakınlaştığı Rusya ve hatta İran’ın eline geçme ihtimali ABD – İsrail bloğunu kaygılandırıyor.

ABD’nin NATO’daki üst düzey komutanlarından General Curtis Scaparrotti daha ileri giderek sadece F-35’lerin değil Türkiye’ye verilecek tüm hava araçlarının risk altında olduğunu söylemişti.

İşte tüm bu sebeplerden İsrail’in bölgedeki hava üstünlüğünü korumak için F-35’lerin Türkiye’ye verilmesini istemediği belirtiliyor.