ABD’nin Deniz İttifakına Sadece İsrail ve İngiltere Katıldı!

Amerika’nın CBS News haber kanalı, Amerika devletinin Fars körfezinde kurmak istediği deniz ittifakına bir tek Britanya ve korsan İsrail olumlu cevap verdiğini belirtti.

Salı günü bu haberi yayımlayan CBS News kanalı, Hürmüz boğazı ve bu boğazdan petrol akışının küresel ekonomi için hayati önemine değinerek şöyle dedi:

ABD Başkanı Donald Trump Fars körfezi bölgesinde tehditlerle mücadele için bir deniz ittifakı kurulmasını istedi, ancak bir tek Britanya ve siyonist rejim İsrail bu ittifaka katılmaya hazır olduklarını ilan ettiler.

Gözlemciler, AB Başkanı Trump’ın İran’a karşı Fars körfezinde kurmak istediği deniz ittifakına bir tek Britanya ve İsrail’in olumlu cevap vermesi, Amerika yönetiminin uluslararası arenada diplomatik inzivasını bir kez daha ortaya koyduğunu belirtiyorlar.

Amerika Başkanı Donald Trump yönetimi Fars körfezi ve Hürmüz boğazında gerginliklerin tırmanması tabir ettikleri duruma karşı yaklaşık bir aydır bu bölgede bir deniz ittifakı kurmak ve sözde petrol tankerlerini ve ticari gemileri korumak istiyor.

Ancak Britanya dışında, Amerika’nın müttefiki olan Avrupa ülkeleri bu talebi pek sıcak karşılamadı. Özellikle Berlin yönetimi, Almanya Amerika devletinin bu bölgede maceracılığına bulaşmayacağını belirtti.

Alman yetkililerin bu açıklaması ABD Başkanı Donald Trump’ın öfkesine yol açtı.