ABD: Yüzyılın Anlaşması, İsrail Seçimlerine Bağlı…

ABD’nin Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, ABD Başkanı Donald Trump’ın Yüzyılın Anlaşması’nın siyasi kısmının lanse edilmesinin İsrail parlamentosu seçimlerinden önce mi olacağı yoksa sonraya mı bırakılacağı konusunda henüz herhangi bir karar vermediğini söyledi.

Greenblatt, Trump’ın danışmanlarının başta geleni ve damadı Jared Kushner’in Arap dünyasına geçtiğimiz Temmuz ayı sonunda yaptığı kapsamlı ziyarete işaret ederek Amerikan planındaki siyasi kısmın lanse edilmesi konusunda herhangi bir neticeye varılamadığını söyledi.

Greenblatt, Yüzyılın Anlaşması’nın siyasi kısmının lanse edilmesinin İsrail’deki siyasi şartlara bağlı olduğunu söyledi.

Greenblatt sabah Bloomberg kanalının kendisiyle yaptığı röportajda Yüzyılın Anlaşması’nın siyasi kısmıyla ilgili herhangi bir bilgi vermek istemedi.

Greenblatt açıklamalarında, ABD’nin Filistin Başkanı Mahmud Abbas’ı veya genelde Filistin yönetimini değiştirme gibi bir niyetinin olmadığını ve Abbas’ın görüşme masasına dönmesini ümit ettiğini söyledi.

Greenblatt, Filistin – İsrail sorununun ancak doğrudan görüşmeler yoluyla çözülebileceğini, ABD’nin veya Avrupa Birliği’nin dikte etmesiyle çözülemeyeceğini dile getirdi.