ABD – Trump’tan İsrail TERÖRÜNE Tam Destek

ABD Başkanı, İsrail’in Ortadoğu ve Filistin’deki saldırganlığını “bir başka seçeneği yok” sözleriyle onayladı. Trump’a teşekkür eden Netanyahu ise bölgede yeni çatışmalar çıkarmaktan çekinmeyecekleri mesajını verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu BM Genel Kuruluna katılmak için geldikleri New York’ta bir araya geldi. Görüşmenin ardından Netanyahu ile birlikte basın mensuplarına açıklama yapan Trump, İsrail saldırganlığını destekledikleri mesajını verdi.

İsrail’in zorlu bir bölgede olduğunu ve “kendisini korumak için” attığı adımları desteklendiklerini belirten Trump, “Tel Aviv yönetiminin saldırgan olmaktan başka seçeneği yok.” iddiasında bulundu.

Netanyahu ise İsrail’e verdiği destekten dolayı Trump’a teşekkür etti. İran’ı İsrail’e karşı “saldırgan” olmakla suçlayan Netanyahu, “İran’a karşı İsrail kendini savunmak için Suriye’de, Lübnan’da veya başka bir bölgede ne gerekiyorsa yapacak. ABD’nin de buna tam destek vereceğini biliyorum.” ifadelerini kullandı.

Trump, Filistin-İsrail meselesinin çözümüne ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Sanırım iki devletli çözüm en iyisi olur.” dedi.

Trump, Filistin-İsrail meselesinin çözümü için hazırladığı ve “Yüzyılın anlaşması” olarak adlandırılan planın iki veya üç ay içerisinde açıklanacağını belirtti. Yüzyılın Anlaşmasını, “Yüzyılın tokadı” olarak niteleyen ve plana karşı olduğunu dile getiren Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, plana ilişkin detayları ele almak isteyen ABD’li yetkililerle görüşmeyi reddetmişti.

Filistinlilerin müzakere masasına geri döneceğinin “kesin” olduğunu öne süren Trump, “İsrail de diğer taraf için iyi bir şeyler yapmalı.” diyerek Tel Aviv yönetiminin de sorunun çözümü için taviz vermesi gerektiği imasında bulundu.