ABD – Trump: İSRAİL İçin Ortadoğu’da KALACAĞIZ!

ABD Başkanı Trump, çarşamba günü verdiği bir demeçte, daha ucuz petrol elde etmelerinden dolayı Suudi Arabistan’a olan bağlılığın azalması nedeniyle bölgedeki askeri varlığını azaltabileceğini, ancak bunun İsrail’in güvenlik ihtiyaçları nedeniyle gerçekleşmeyeceğini belirtti. Siyonist İsrail’in güvenliği için endişe duymasının askerlerini bölgeden çekmemek için bir neden olarak gösterdi.

Washington Post’a konuşan Trump “Şimdi biz dünyanın o kısmında (Ortadoğu’da) kalacak mıyız?” sorusunun cevabını “İsrail’in güvenliği için evet” olarak verdi.

Ayrıca Trump, “Bugün, şimdiye kadar üretebildiğimizden daha fazla petrol üretiyoruz” diyerek, ABD’nin Suudi Arabistan’a daha az önem vereceği bir politika üzerinde düşündüğü ifade etti.

Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden dolayı Suudi Arabistan’ı daha fazla cezalandırmamaya karar vermesinden sonra Trump, geçen hafta petrol fiyatlarını düşüren Riyad’a teşekkürlerini iletti.

Trump, İsrail’in Suudi Arabistan’ın istikrarlı bir varlığa sahip olmasından dolayı değil ama Riyad aleyhine tedbir almama kararını açıkladığı için Ortadoğu’da büyük bölgesel güçlüklerle karşılaşacağını ileri sürdü. Ayrıca “İsrail, Suudi Arabistan olmasaydı büyük bir sıkıntı içinde olurdu” ifadelerini ekledi.