ABD’nin SURİYE’den Çekilişi İSRAİL’de Hayal Kırıklığı!

Analistler, Amerika’nın Suriye’den askerini çekme kararının Suriye için önemli stratejik bir karar olduğunu, İsrail ve müttefikleri için olumsuz sonuçlara yol açacağını belirtti.

Siyasi analist ve yazar Nail Abdülhadi, Amerika’nın kararının İsrail’de hayal kırıklığına yol açtığını söyledi.

Abdülhadi, kararın İsrail’in İran’la mücadelesine ve İran’ı Suriye’den çıkarma çabalarına olumsuz olarak yansıyacağını ifade etti.

Trump ve Netanyahu arasındaki ilişkinin çok sıcak olmasına rağmen ABD Başkanı’nın Netanyahu’nun güvenlik eğilimlerine aykırı bir karar aldığını kaydeden Abdülhadi, 100 günde tamamlanacak askeri çekilmenin olumlu bir gelişme olduğunu dile getirdi.

Abdülhadi, Netanyahu’nun şimdi Suriye’de İran’la ve Lübnan’da Hizbullah’la mücadele üzerine yoğunlaşabilmek için Filistinlilerle anlaşma sağlamak ve Filistin sahasını ısıtmamak zorunda olduğunu belirtti.

Amerika’nın Suriye’den çekilmesinin ardından İsrail’in eski yönelimlerini değiştirmesi gerektiğini bildiren Abdülhadi, Suriye’de büyük bir boşluk oluşacağını ve sahada kalan Rusların oyunun kurallarını belirleyeceklerini söyledi.

İşgal rejimi medyası da Amerika’nın Suriye’den çekilme kararıyla ilgili yorumlarında kararın siyasi ve askeri açıdan İsrail için kötü bir haber olduğunu ifade etti.

Yediot Ahranot gazetesi yazarlarından Ron Ben-Yishai, kararın Rusya ve İran’a sunulmuş bir hediye olduğunu öne sürdü.