ABD Siyonist Elçisi: İsrail İle Filistin Savaşı AN MESELESİ

Bloomberg dergisinde yayınlanan makalesinde Gazze’ye değinen Shapiro, Gazze sınırındaki dikenli teller çevresinde meydana gelebilecek bir çatışmanın ya da selefi akımların sivilleri hedef alan bir füze atışının savaşa neden olabileceğini ifade etti.

GÖZAT  Siyonist İsrail Milletvekili: Netanyahu Gazze'ye Saldırabilir

Obama’nın ikinci başkanlığı döneminde Tel Aviv’de büyükelçi olarak görev yapan Shapiro, çalıştığı dönemde her iki yılda bir Gazze sorunuyla karşılaştıklarını, yeni bir savaş için dahi olmaya gerek olmadığını, buradaki savaşın mevsimler gibi tekrarladığını, çalıştığı dönemde Gazze gibi çözülmesi zor büyük bir sorunla karşılaşmadıklarını belirtti.

GÖZAT  Hamas: Filistin Halkı, Son Nefesine Kadar SAVAŞACAK

Rutin bir hal alan Gazze savaşlarının yeniden başlama işaretleri vermesinin üzüntü verici olduğunu belirten Amerikalı diplomat, selefi bazı örgütlerin İsrail’e füze atmalarına Hamas’ın göz yumduğunu veya engellemekte güçlük çektiğini iddia etti.

Amerikalı diplomatın Gazze’deki durumu değerlendirirken işgal rejiminin bakış açısıyla meseleye baktığı gözden kaçmıyor.

GÖZAT  Siyonist İsrail, Savaş Korkusuyla Mülteci Kampı Yapıyor

İşgalcinin baskılarını, suikastlarını, hava saldırılarını, balıkçılara saldırmasını, Kudüs ve Batı Yaka’da sokak ortasında gençleri infaz etmesini, Siyonist yerleşimcilerin Mescidi Aksa baskınlarını, Filistinlilerin evlerini ve araçlarını kundaklamalarını, camilere saldırmalarını görmüyor.

Ama buna karşılık Hamas’ın bilgisi dışında şuradan veya buradan işgal rejimine atılan füzeler, Hamas’ın halkını korumak için yaptığı çalışmalar, tünel kazması, askeri gücünü artırması üzerinde duruyor. Cellatla kurbanı birbirine karıştırıyor.