ABD’den Paraguay’a KUDÜS Baskısı

Gazete, Washington’daki yetkililerin daha önceki hükümetin elçilik binasını Kudüs’e taşıma kararını iptal ederek elçilik binasını yeniden Tel Aviv’e taşıma kararı alan yeni hükümet üyeleriyle bir dizi görüşme yaptıklarını ve Paraguaylı yetkilileri bu karardan vazgeçirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya dayandırarak haberi veren gazete, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Paraguay Devlet Başkanı Mario Abdo Benitez’i arayarak elçilik binasıyla ilgili kararından vazgeçmesini talep ettiğini, Amerikan idaresinin Paraguay’ın elçilik binasını Kudüs’e taşımasının Paraguay’ın Amerika ve İsrail ile tarihi dostluk ilişkilerini güçlendireceğine inandığını aktardığını kaydetti.

ABD ve Guatemala’nın ardından 21 Mayıs’ta Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan Paraguay, büyükelçiliğini yeniden Tel Aviv’e taşıma kararı aldı.

Paraguay Dışişleri Bakanı Luis Alberto Castiglion, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Paraguay, Ortadoğu’da geniş, adil ve kalıcı bir barış sağlamak için bölgesel diplomatik çabaların yoğunlaşmasına katkıda bulunmak istiyor” ifadesini kullanmıştı.

Karar üzerine açıklama yapan Siyonist Başbakan Netanyahu, “Paraguay’ın kararı hayal kırıklığı yaratı. Çünkü tehlikeli bir karar. Bu karar iki ülke arasındaki ikili ilişkileri zedeleyecektir” dedi.

Paraguay’ın kararına tepki gösteren Siyonist rejim misilleme olarak Paraguay’daki büyükelçiliğini kapattı.