ABD, İsrail’in İşe Yaramaz Demir Kubbe’sine Talip…

Filistin Direnişinin kısıtlı imkanlarla ürettiği füzeler karşısında aciz kalan Demir Kubbe (Iron Dome) füze savunmasına ABD’nin talip olduğu açıklandı.

Direnişin işgal topraklarına attığı füzeleri engellemekte işe yaramayan bir sistemin ABD tarafından alınmak istenmesi, Siyonist-Emperyalist cephenin teknolojik olarak da çıkmaza girdiğini gösteriyor.

ABD’li bir askeri kaynağa göre, ABD Ordusu geçici füze savunma kabiliyeti için iki sistem Demir Kubbe (Iron Dome) hava ve füze savunma sistemi tedarikiyle ilgili olarak bir anlaşma imzaladı. Sistemlerin, yakın zamanda ABD Ordusuna teslim edilmesi bekleniyor.

ABD’li Raytheon ve İsrailli Rafael firmaları tarafından geliştirilen Demir Kubbe, azami 70 kilometre menzilli bir hava savunma sistemidir.

Siyonist İsrail tarafından çok aktif bir şekilde kullanılan sistemin her bir fırlatma rampasında, toplamda 20 adet Tamir Hava Savunma Füzesi bulunmaktadır.

Her bir Demir Kubbe bataryası, üç ila altı adet füze fırlatıcı rampadan, arayıcı radardan ve komuta kontrol aracından oluşmaktadır.