ABD’den İsrail’e UÇURTMASAVAR Silah

eş-Şarku’l-Avsat’ın haberine göre, söz konusu silahların işgalci İsrail yapımı izleme cihazları ile desteklendiği ve uçurtmaları ‘İsrail’ sınırını geçmeden havada keşfettiği anda ateşleyerek imha ettiği belirtildi. Bu arada, yeni silahları birkaç gündür test eden İsrailli askerlerin başarılı sonuçlara ulaştıklarını belirttiği kaydedildi.

Bunun yanı sıra, İşgalci İsrail ordusu Necef’teki Nevatim Hava Üssü’nde F-35 türü 3 uçak teslim alarak, elindeki F-35 uçak sayısını 9’a yükseltti. Uçakları 2016 yılının Haziran ayı sonunda teslim almaya başlayan İsrail’in bu yıl içerisinde 8 adet daha satın alması bekleniyor.

Öte yandan İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Amikam Norkin, geçtiğimiz günlerde F-35 uçakların dünyada ilk defa Suriye topraklarındaki hedeflere yönelik saldırılarda kullanıldığını açıklarken, uçağın Lübnan’ın başkenti Beyrut semalarında çekilmiş bir görüntüsü de paylaşıldı.

F-35’in farkı ne?

F-35, havada yakıt ikmali yapabilen, 10 saatten uzun süre havada kalabilen ve çok uzak bölgelere ulaşabilen çok fonksiyonlu bir ‘hayalet uçak’ olarak tanımlanıyor. Radar ekranlarından saklanabilen uçak, görünmeden 6 tona kadar silah taşıyabiliyor.

Saatte bin 900 km hızla ulaşabilen savaş uçağı, fazla yakıta ihtiyaç duymadan 2 bin 200 km’ye kadar uçabiliyor. Lockheed Martin şirketi tarafından üretilen uçağın maliyetinin yaklaşık 90 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.