Home / Dünya Ülkeleri / ABD, İsrail – GOLAN Oylamasında Yalnız Kaldı

ABD, İsrail – GOLAN Oylamasında Yalnız Kaldı

Emperyalist ABD Başkanı Trupm’ın Suriye toprakları olan ve İsrail işgalindeki Golan Tepelerini Siyonist Rejime ilhakına ilişkin girişimine karşı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK)’nin oylamasında Trump 14 üyeye karşı yalnız kaldı.

BMGK, Trump’ın Golan Tepeleri kararından sonra Suriye tarafından acil toplantı talebiyle bir araya gelmişti.

ABD yalnız kaldığı oylamada, Golan’ın İsrail’de olmadığı zaman İran ve Hizbullah tarafından bir saldırı merkezi haline geleceğini iddia etti.

Rodney Hunter, ayrıca ABD’nin Golan kararının Suriye-İsrail ateşkes hattındaki Birleşmiş Milletler Ateşkes Gözlemci Gücü’nü (UNDOF) etkilemeyeceğini belirterek, barış gücü misyonunun bölgede kalması gerektiğini söyledi. 

İslam Ülkelerinin isteyerek ya da halkların baskısı nedeniyle karşı çıktığı karara, bir kısmı bizzat ABD-İsrail eksenine bağlı olsalar diğer dünya ülkeleri de bu karara karşı durmak zorunda kaldı.

Suriye’nin BM daimi temsilcisi Beşşar Caferi de ABD’nin İsrail’e toprak verme merakı var ise kendi eyaletlerini bu rejime vermesi gerektiğini belirtti.

BMGK’nin, İsrail’in 1981’de Golan Tepeleri’ni ilhak etmesinin ardından aldığı 497 sayılı ilk karar, İsrail işgaline karşı çıkıyor ve kararda ‘‘İsrail’in işgal altındaki Golan Tepeleri’nde kendi kanunlarını, yargısını ve idaresini uygulama kararı hükümsüzdür ve uluslararası hukuki geçerliliği yoktur.’‘ ifadesi kullanılıyor.

İsrail, Suriye toprağı olan Golan Tepeleri’ni 1967’den bu yana işgal altında tutuyor.