ABD’den HAMAS Yetkilisi Aruri’ye Karşı Açıklama

İşgal rejimi yanlısı tavrını sürdüren ABD Ortadoğu Temsilcisi Jason Greenblatt, Hamas Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı Salih El-Aruri’yi “korkunç suçlar işlediği için aranan bir terörist” olarak niteledi.

Greenblatt, Twitter hesabında yaptığı açıklamada, El-Aruri ve bulunduğu yer hakkında bilgi vererek “dünyayı daha güvenli bir yer haline getirme” çağrısında bulundu.

Özgürlüğüne kavuşan Filistinli kadın esir Ahlam Et-Temimi hakkında da konuşan Greenblatt, “Amerikalıların 7’si çocuk 15 kişiyi öldüren Hamas teröristi Ahlam Et-Temimi’nin özgürce dolaştığını bilmeleri gerekir” dedi.

Amerika, Kasım ayında Salih El-Aruri ve Hizbullah liderlerinden Halil Yusuf Harb ve Heysem Ali Tabetabai hakkında bilgi getirene beş milyon dolar ödül verileceğini duyurmuştu.

Hamas sözcülerinden Abdullatif el-Kanu’ konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Greenblatt’ın El-Aruri’ye yaptığı saldırı, kovuşturma tehdidi ve başına para ödülü konması, ABD yönetiminin bölgede uyguladığı terör politikasını yansıtıyor” dedi.

Kanu’, Greenblatt’ın açıklamalarının Filistin halkının liderlerini hedef almada Washington’un işgalcilerle aynı safta yer aldığının göstergesi olduğunu ifade etti.