ABD’nin GAZZE’de Yeni Devlet FİTNESİ

Siyonist Haaretz gazetesi Özerk Yönetimdeki yetkili bir kaynaktan naklettiği haberinde şunları kaydetti: Amerika şimdiden Gazze’de bir devlet kurma peşinde ve havalimanını da Sina yarımadasına inşa etmek istiyor.

Mezkur kaynak Haaretz gazetesine şu açıklamalarda bulundu: Bizim için, Amerika’nın şu an kendi projesini hayata geçirmek ve Gazze Şeridi’nde bir Filistin Devleti kurup havalimanını da Sina’ya inşa ederek işlerin idaresinde Batı Şeria’ya daha çok söz hakkı vermek istediği açıktır.

Haaretz şunları da ekledi: Bu proje kabul edilebilir gibi değil ve bu defa Arap Devletleriyle bu projenin yapımı için kesinlikle hiçbir şekilde işbirliği yapmayacağız.

Haaretz gazetesi haberin devamında şunları kaydetti: Özerk Yönetim liderleri son olarak Amerikalı heyetlerin ziyaret etmesi kararlaştırılan ülkelere özellikle de Arabistan ve Katar’a bu içerikte mesajlar gönderdi.

Mezkur kaynak Ebu Mazen’in bu konudaki tutumunu açıklaması için bu ülkelere Özerk Yönetimden temsilci gönderme ihtimalinden bahsetti.

Özerk Yönetimin Hamas’ın stratejilerine olan eleştirisine değinen kaynak şunları kaydetti: Özerk Yönetim yetkilileri Hamas’ın Amerika’nın projesine katılmadığına inanıyor ancak HAMAS hiçbir zaman Gazze Şeridi’ndeki durumu daha iyi hale getirecek olan şehir hizmetlerine karşı çıkmayacaktır.

Haaretz gazetesi ayrıca şu açıklamada bulundu: Amerika, Gazze’de inşaat projelerinin hayata geçirilmesi için Körfezdeki Arap ülkelerinden bir milyar dolar maddi sponsorluk talebinde bulundu.