ABD, FKÖ Ofisini Neden Kapattı?

FKÖ Washington’daki ofisini 1994’te Amerika’nın Filistinlilerin ofis açmasını yasaklayan kanunu iptal etmesinin ardından açmıştı.

Ofisin iznini her altı ayda bir uzatan Washington, söz konusu izinleri Filistin Yönetimi’ne ve Filistin Kurtuluş Örgütü’ne karşı şantaj aracı olarak kullandı.

Amerikan Kongresi 2015’te FKÖ ofisinin çalışmasını kısıtlayan bir yasayı kabul etti. Yasa, Filistin Yönetimi’nin İsrail’in Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasını istemesi halinde FKÖ’nün Washington’daki ofisini kullanmasına izin vermiyor.

Yazar ve siyasi analist Isam Şaver, söz konusu yasanın şimdiki başkan döneminde Filistinliler aleyhine bir dizi karar almasına yol açtığını söyledi.

Şaver yaptığı açıklamada, işgal rejiminin sahada elde ettiği kazanımlardan siyasi baskıyla geri adım atmayacağını, FKÖ’nün kazanımlarının ise Washington ofisi örneğinde olduğu gibi her an kaybedilebileceğini ifade etti.

Analist Iyad El-Kara ise Amerika’nın Filistinlilere yönelik bir dizi karar aldığını ve artık düşmanlığını gizlemediğini belirtti.

El-Kara, Trump döneminde fanatik Yahudi örgütlerinin Amerika’ya tamamen hükmeder hale geldiğini söyledi.