ABD Filistin Elçisinin OTURMA İznini İptal Etti

Amerika’nın Filistin halkına yönelik düşmanlığının devamında alınan bu karara tepki gösteren Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Ahmed Mecdelani, ABD yönetiminin, Filistin büyükelçisini sınırdışı etme kararı ile  FKÖ’nin Amerika’daki banka hesaplarının kapatmasının aynı zamana denk geldiğini ve bunun rastlantı olmadığını söyledi.

ABD’nin bu adımını kınayan Mecdelani, söz konusu kararın insancıl ve diplomatik örfe uygun olmadığını, barbarca olduğunu ifade etti.

FKÖ Yürütme Kurulu Üyesi Vasıl Ebu Yusuf da ABD’nin bu kararını kınayarak, bu adımın Yüzyılın Anlaşması planını reddeden Filistin yönetimine karşı açılan kapsamlı savaşın bir parçası olduğunu dile getirdi.

Ebu Yusuf, tüm bunların Filistin halkının ve yönetiminin iradesini kıramayacağını vurguladı.

Daha önce elçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararı alan, ardından Filistinlilere yapılan yardımları keseceğini duyuran ABD yönetimi son olarak, 1994’te Washington’da açılan FKÖ ofisinin kapatılacağını açıklamıştı.

Bu kararların, Filistinlilere düşmanca tavrın yansıması olduğunu belirten uzmanlar, ABD’nin bu uygulamalarla “Filistin yönetimine kendi vizyonu ve planlarını dayatmaya çalıştığını, bu şekilde Filistinlileri Yüzyılın Anlaşması’nı kabul etmeye zorladığını” ifade ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Ocak 2017’de başkanlık koltuğuna oturduktan hemen sonra İsrail-Filistin sorununa “kendi yöntemiyle” çözüm bulma arayışına girmiş ve başta Kudüs’ü ırkçı İsrail’in başkenti olarak tanımak olmak üzere, iki devletli çözümü rafa kaldırmak, İran ile nükleer anlaşmadan çekilmek ve FKÖ’nün Washington temsilciliğini kapatmak gibi bir dizi adımla adeta terör rejimi İsrail’in talep listesini uyguluyor.