ABD Elçisi: Filistin Diye Bir Devlete Gerek Yok!

Amerika Birleşik Devletleri’nin işgal rejimi nezdindeki büyükelçisi David Friedman, Amerikan Yönetimi’nin Filistinliler için Filistin Devleti’ne değil sivil özerk yönetime ihtiyaç olduğuna inandığını söyledi.

Friedman, Amerikan CNN televizyonuna verdiği röportajda, “Biz Filistin sivil özerk yönetiminin gerekliliğine inanıyoruz. Filistin Özerk Yönetimi, İsrail’in güvenliğiyle iç içe geçen noktalara kadar uzanmalı. Durum çok karışık” dedi.

İşgal rejimindeki ABD Büyükelçisi David Friedman, ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner başkanlığında Yüzyılın Anlaşması planını hazırlayan ekibin önde gelen isimlerinden biri. Friedman’ın ayrıca Trump’a çok yakın olduğu biliniyor.

Tek devletli çözüme doğru kayma korkusuna da değinen Friedman, işgal rejiminde hiçbir yetkilinin tek devletli çözüm için çalışmadığını öne sürdü.

Friedman, İsrail’in ve Amerika’nın son iki yıldaki çabalarının tek devletli çözüme doğru götürdüğünü düşünmediğini söyledi.

Kushner’in planının iki devletli çözümü destekleyip desteklemediği yönündeki soruya verdiği cevapta Friedman, bu ifadeyi kullanmadıklarını, tek devletli çözümü tercih ettikleri için değil “devlet” ifadesinin kendilerine zarar verebilecek birçok konuyla bağlantılı olduğu için bundan kaçındıklarını iddia etti.